– Изследвания –
Изследването на ефективността на солната терапия в контролирана среда започва още в края на 1980 г. от учени в Русия и продължава в настоящето по целия свят. В периода 1991-1995 г. в Русия се основават „Научно-изследователски институт по пулмология“, гр. Москва и Държавен медицински университет „И.П. Павлов”, гр. Санкт Петербург, където са извършени серия от изследвания на ефекта от терапията с фин сух солен аерозол и начините на прилагане върху пациенти с респираторни проблеми. Резултатите водят до официалното признаване на халотерапията от руското „Министерство на здравеопазването” и разрешението му халотерапията да се използва в медицинската практика във всяко лечебно заведение в страната.
Специалистът по алергии д-р Робърт Бойл от Imperial College казва, че е използвал халотерапията при лечението на пациенти с муковисцидоза и е получил добри резултати. „Kонцентрацията на сол се използва при деца с муковисцидоза. При вдишване, помага за отделяне на секрети“, споделя той.
Продължаване на лечението с халотерапия води до регресия на заболяването при 70% до 80% от случаите. Заболяването престава да се проявява, и дори може да помогне на пациента постепенно да не трябва да използва лекарства базирани в лечението на астма (кортизон, стероиди, и т.н.), които произвеждат вторични вредни ефекти върху човешкото тяло. По този начин значително подобрява качеството им на живот.
Неоспоримо се доказва, че методът помага за облекчаване на симптомите и подобряване на състоянието при различни дихателни и кожни заболявания:
* 85% подобрение при случаите на леки и умерени астми;
* 75% подобрение при случаите на тежки астми;
* 97% подобрение при хронични бронхити, бронхиектазии и кистозни фибрози.
(“journal of Aerosol Medicine, A.V. Chervinskaya, Volume 8. Number 3, 1995”)
След 1995 г. халотерапията навлиза широко във физиотерапията, SPA медицината, педиатрията, рехабилитацията на пациенти с бронхопулмонални заболявания и оториноларингология.
През 2011 г. Националната здравна служба (НЗС) на Англия провежда пилотно проучване за ефекта на халотерапията при страдащи от хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Резултатите от това проучване са достатъчни за НЗС да подкрепят този вид терапия за лечение на ХОББ.
В световен мащаб солната терапия се развива с бързи темпове. Съществуват хиляди солни стаи и клиники, които помагат на хората да се справят със симптомите на различни заболявания, да бъдат по-здрави и да се чувстват подмладени.
Халотерапията се признава като допълнителна обработка на биомедицински модел, заверено от Директива No. CE93/42EEC на медицински продукти на ЕС и може да се използва без ограничения във всяка медицинска практика във всяка страна от ЕС .
– Често задавани въпроси –
Стаите, наричани още халокамери, са покрити с висококачествена природна сол. Това е помещение, изцяло изградено по технологията чиста сол (без използването на лепила и други смеси, капсулиращи свойствата ѝ), както и поне 15 см солна покривка, загрята от подово отопление, за да може средата да бъде възможно най-стерилна и да се доближава максимално до солна пещера, а за пресъздаване на микроклимата, трябва да бъде обурудвана с халогенератор, автоматично следящ и постоянно впръскващ нужните количества сух солен аерозол. Декорът е приказен, за да създаде атмосфера, нетипична за обкръжаващата среда в натовареното ежедневие. От Вас се изисква просто да дишате и да се насладите на необичайно чистия въздух.
Халотерапията е естествен, безмедикаментозен, холистичен и приятен метод за подобряване на физическото състояние при различни заболявания и профилактика при хора от всички възрасти. Ефектът се постига чрез вдишването или попадането върху кожата на сух солен аерозол.
- Астма
- Бронхит
- Ларингит
- Синузит
- Пневмонии
- Кашлица от различен произход
- Възпаления на ушите
- Алергии
- Сенна хрема
- Отслабване на имунната система
- Дерматит
- Псориазис
- Себорея
- Акне
- Екземи
- Депресивни състояния
- Стрес
- Безсъние
- Хъркане
- Хронична умора
Ефективността на лечението със сол се дължи главно на 2 причини:
• солта има антибактериално, антимикотично и противовъзпалително действие (установено е, че средата в солните стаи е 3 пъти по-стерилна, дори и от най-чистата хирургическа зала);
• солта има естествената способност да излъчва отрицателни йони, с което се нeутрализира положителният заряд в телата ни. Проучванията показват, че отделянето на отрицателни йони по време на солната терапия намалява стреса, главоболието, умората и депресията, усилва енергийната и психическата острота, засилва имунната система и съпротивителните сили на организма, стабилизира съня, подобрява настроението, възстановява здравето.
Използаната сол е 100% натурална, нерафинирана (чиста, необработвана с химикали) каменна сол, с фармацевтично ниво на качество.
За да отговорим на този въпрос, трябва да си преставим, че сме в естествена солна пещера. Температурата там е около 18-20 градуса, а влажността между 35-50%. Поради тази причина, температурата в солната стая се поддържа около 20-25 градуса. Най-важният критерий е ниската влажност в солната стая! В противен случай малките фини частици сол, които „хвърля“ халогенераторът, няма да се разпространяват във въздуха, а просто ще „падат“ на пода!
- Висока температура
- Стомашни неразположения
- Вирусни заболявания
- Епилепсия
- Психични разстройства
- Сърдечно съдова недостатъчност
- Туберколоза
- Тежки бъбречни увреждания
- Онкологични заболявания
- Високо кръвно налягане, което не се контролира с медикаменти.
Учестена кашлица
Броят на сесиите зависи от състоянието на пациента и естеството на неговото заболяване. При хора със симптоми на грип и настинка, ушни инфекции или други временни респираторни неудобства, се препоръчват от 1 до 10 сесии, които може да бъдат достатъчно ефективни.
За хронични дихателни и дерматологични заболявания, като астма, бронхит, синузит, алергии, псориазис и т.н., е силно препоръчително да се извършат поне 12 до 20 сесии, по 45 минути всяка и то в колкото е възможно най-кратък период от време (важно е да са до 48 часа между две процедури).
За отдих, релаксация и облекчаване на стреса, може да се проведат толкова сесии, колкото е необходимо.
Терапията със сол е най-ефективна, когато се провеждат поне две сесии седмично.
Колкото по-често се провеждат, т.е. колкото по-малко е отстоянието между две процедури, толкова по-бързо настъпват резултатите и толкова по-трайни са те.
Препоръчително е солната терапия да се повтаря 1 до 3 пъти годишно, за да се поддържа и затвърди положителният резултат.
Няма ограничения във възрастта.
Времетраенето за деца е 20 мин., а при възрастните – 45 мин.
- Повишава и укрепва имунитета
- Намалява честотата на простудните заболявания
- Децата не отсъстват от детската градинка или училище, заради настинки
- Все по-рядко се стига до усложнения, след прекарани настинки
- Изостряне на хроничните заболявания, също се наблюдава все по-рядко
- Намалява се медикаментозното натоварване на детския организъм.
Ако микроклиматът в солната стая е подобен на естествената солна пещера, ТРЯБВА да има “СОЛНИ ПАЯЖИНИ“ !!!
Не се страхувайте от думата „ПАЯЖИНА“, тук няма паяци, които хапят, те са се образували от микроклимата, което е гаранция, че е близък до естествените солни пещери! Благодарение на подходящия микроклимат, солните кристали се движат свободно във въздуха и се свързват помежду си. Наличието на такива паяжини потвърждават, че солната стая е истинска и построена по всички правила!
За да ги видите, достатъчно е да ги осветите с фенерчето на телефона си.
По време на процедура влизате с дрехите, с които сте облечени – не е необходимо да се събличате. Препоръчваме да заложите на светли дрехи от естествени материи. Възрастните влизат с обувки, върху които поставят калцуни, предоставени от нас. Децата под 12 г. възраст могат да влязат по желание боси или с обувките си и калцуни върху тях.
Не се препоръчва консумация на храна и напитки по време на терапията, както и половин час след терапия, тъй като ще отмият финните частици сол и ефектът от терапията ще бъде минимален.
След терапията може да поемете отново ежедневните си ангажименти, заредени и отпочинали, като в рамките на 30 мин. ограничавате прием на напитки и храна.
Няма сведения терапията да въздейства неблагоприятно на очите.
Солта действа като магнит за всички микроби, токсини и прашинки. Самата стая е покрита със сол по стените и пода, а по време на процедурата, въздухът се насища с миниатюрни частици сол. По този начин, всички възможни замърсители и вредители се неутрализират.
Това прави микроклиматът в стаята 3 пъти по-чист, от стерилна хирургическа стая в болница.
За полезните действия от посещенията в солна стая са направени множество проучвания. Резултатите показват, че след серия от процедури, завършени в рамките на определен период от време (поне два пъти седмично), пациентите започват да дишат по-леко, симптоми като кихане, кашляне, хрипове и задух са подобрени, а употребата на лекарства значително е намаляла. Проучванията след едногодишно наблюдение показват, че намаляват и периодите на обостряне на хронични заболявания.
- Заболявания на горните и долните дихателни пътища (астма, бронхит, емфизем, кистозна фиброза)
- ХОББ (хронично обструктивна белодробна болест)
- Синузит
- Тютюнджийска кашлица и обикновена кашлица (възникнала вследствие на настинка/грип)
- Сенна хрема
- Вирусни инфекции
- Настинка и грип
- Акне
- Псориазис
- Екзема
- Някои видове дерматит
- Помага за намаляване на излишните килограми
- Помага на нервната система – като противодействие на стреса, умората и безсънието
- Засилва имунната система и съпротивителните сили на организма
Солната терапия може драстично да повиши аеробния капацитет на белите дробове, и да се отрази изключително благоприятно на възстановяването между тренировките.
Имайте предвид, че халотерапията не замества медицинското лечение и ако имате сериозни оплаквания е необходимо първо да се консултирате с лекар преди посещенията си в стаята. Не се препоръчва да пробвате самолечение при тежки състояния.
Въпреки, че солната терапия е 100% естествен метод на лечение и няма странични ефекти, все пак се запознайте в кои случаи е противопоказна:
- Туберкулоза
- Злокачествени образувания
- Кръвотечение от всякакъв произход
- Психични заболявания от различни степени
- Епилепсия
- Шизофрения
- Сърдечно-съдова недостатъчност
- Тежки бъбречни увреждания
- Ракови заболявания
- Стомашни и дуоденални язви
Доказано е, че халотерапията е напълно безопасна и полезна по време на бременност, но за бременни жени след 3-тия месец се препоръчва консултиране с лекар преди подлагане на халотерапия.